Іоанн Комнін Ватац

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іоанн Комнін Ватац
Ιωάννης Κομνηνός Βατάτζης
Народивсябл. 1132
Константинополь
Помер16 травня 1182
Філадельфія
ПідданствоВізантійська імперія
Діяльністьофіцер
УчасникБій на Меандрі
Титулпротосфатарій
Посадавеликий доместік
Військове званняофіцер
Термін1177—1182 роки
ПопередникІоанн Аксух
НаступникОлексій Гідо
РідВатаци
БатькоФеодор Ватац
МатиЄвдокія Комніна
Брати, сестриAndronicus Comnenus Batatzesd
У шлюбі зМарія Дукена
Діти2 сини

Іоанн Комнін Ватац (бл. 1132 — 16 травня 1182) — військовий діяч Візантійської імперії.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з роду Ватаців. Син Феодора Ватаца, себастогипертата, та Євдокії Комнін (доньки імператора Іоанна II). Народився приблизно 1132 року в Константинополі. Розпочав військову службу під орудою батька наприкінці 1140-х років. Згодом брав участь у військових походах проти сельджуків та угорців.

Уперше дістав самостійне командування у 1176 році. З власним підрозділом розташовувався у Віфінії. В цей час війська Румського султанату на чолі з еміром Атапаком вдерлися до долини річки Меандр, яку пограбували. Ватац рушив їм назустріч, перехопивши навантажених пограбованим сельджукських вояків уже на території султанату. У битві біля Меандру, неподалік сіл Гіеліона та Лимохира відбулася битва, в якій сельджуки зазнали нищівної поразки. Слідом за цим Іоанн комнін Ватац очистив від супротивника усе узбережжя Меандру. 1177 року призначається великим доместіком з титулом протосфатарій. Йому було доручено протистояти нападам турменів (кочових тюрків) та спробам емірів з Руму вдертися на територію імперії.

На момент смерті імператора Мануїла I обіймав також посаду дуки феми Фракія. Окрім військових справ, Ватац займався розбудовою адміністративної центру феми — Адріанополя. Завдяки вправним діям Іоанна Комніна Ватаца вдавалося захистити кордони імперії від супротивника, особливо сельджуків. У 1181 році з початком заколоту Андроніка Комніна зберіг вірність імператорові Олексію II. Невдовзі після захоплення Константинополя Андроніком Ватац виступив проти нього з військом. Натомість проти нього було відправлено армію на чолі із Андроніком Лапардом. Іоанн Ватац у битві при Філадельфії завдав супротивникові нищівної поразки. Втім, через декілька днів помер від хвороби.

В результаті повстання було швидко придушено. Сини Ватаца втекли до Румського султанату, а звідти спробували дістатися Сицилії, але були спіймані на Криті та засліплені за наказом Андроніка Комніна.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Марія дукена.

Діти:

  • Олексій (д/н — після 1182)
  • Мануїл (д/н — після 1182)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Kinnamos, John (1976). Deeds of John and Manuel Comnenus. transl. by Charles M. Brand. Columbia University Press.
  • Κωνσταντίνος Βαρζός: Η Γενεαλογία των Κομνηνών. Τόμος Β'. Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών — ΑΠΘ, Θεσσαλονίκη 1984, S. 382—389 Nr. 147
  • Birkenmeier, John W. (2002). The Development of the Komnenian Army: 1081—1180. Brill. ISBN 90-04-11710-5.
  • Paul Magdalino: The Empire of Manuel I Komnenos, 1143—1180. Cambridge University Press, Cambridge u. a. 2002, ISBN 0-52-152653-1, S. 13 und passim.